Beköszöntött az ősz. Jöttére a természet is színpompás ünneplőbe öltözik. Az erdőben pedig különleges „koncertet” adnak a szarvasok. Az ősz minket is elvarázsol, ezért is hozunk egy finom vadételt a szeptemberi gasztroblogban. Terítéken az áfonyás szarvaspörkölt zsemlegombóccal természetesen Woodlion késbarát vágódeszkán előkészítve.
Egészséges és zamatos vadhús nemcsak ünnepnapokra
Vadhúst legtöbbünk nem fogyaszt napi szinten, pedig nagyon egészséges. Alacsony zsírtartalom mellett a vadon élő állatok húsa nagyobb arányban tartalmaz többszörösen telítetlen zsírsavakat, ami kedvező hatással van a koleszterinszintre. A szarvas húsa rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, kiváló vasforrás. A vadon élő állatok fejlődését nem befolyásolják különböző szerekkel, ezért a húsuk egészséges és zamatos marad. A vadas fűszerezéssel nagyon különleges ételek készíthetőek, ami egy fatányéros, vagy tradicionális cserépedény tálalással még ünnepibbé válhat akár otthon is elkészítve. No persze, ha a van módunk a természetben elkészíteni és elfogyasztani, az még nagyobb élményt nyújthat!
Egy vadon élő, aktív állat húsa rostosabb, keményebb, hiszen tömöttebb szerkezetű, de alapos előkészítéssel, puha, omlós lesz a végeredmény. A vadhúsok íze különböző, ami nemcsak a vad fajtájától és korától függ, hanem attól is, mikor vadásszák őket. A vadhús íze tökéletesen harmonizál a vadon termő bogyós gyümölcsök, gombák ízeivel. Nem meglepő, hiszen azonos élőhelyről származnak. A vadételek remek hozzávalói a gyökérzöldségek, szalonna, aszalt gyümölcsök és a jó minőségű borok. A vadételek kedvelt fűszernövényei: babérlevél, borókabogyó, majoránna, bors, kakukkfű, rozmaring. Ha nem vagyunk annyira tapasztaltak a fűszerek arányaiban, fűszerkeveréket is használhatunk, amely jelentősen leegyszerűsíti a dolgunkat. A következő receptben is fűszerkeveréket használtunk az ízharmónia megalapozására.
Vörösboros-áfonyás szarvaspörkölt hozzávalói és készítése
:
Hozzávalók:
1 kg szarvascomb
2 db közepes vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 ek zsír
1 csom. vadfűszerkeverék
2-3 borókabogyó
1 babérlevél
2 dl félédes vörösbor
3 dl áfonyadzsem
só
A vöröshagymát felaprítjuk, a szarvashúst felkockázzuk jól bevált késbarát vágódeszkánkon. Kevés zsiradékon megdinszteljük a hagymát. Hozzáadjuk a felkockázott szarvashúst és néhány gyors kavarással magasabb lángon elősütjük. Vigyázzunk, nehogy leégessük, mert keserű lesz! A cél a hús elősütésével mindig az, hogy az ízanyagok a főzés során jobban bennmaradjanak az így kapott kéreg alatt.
Hozzáadjuk a vadfűszert, a borókabogyót, babérlevelet, zúzott fokhagymát. Az ízek összhatása nagyban függ attól, milyen fűszerkeveréket használunk. Mivel a vadfűszerkeverékben is van borókabogyó, babérlevél, ennek arányától függően a receptben leírt hozzávaló akár el is hagyható, ha nem akarjuk túl intenzívre az ízeket. Bármennyire meglepő, ehhez a pörköltrecepthez nem kell őrölt pirospaprika! Észrevettétek?
Miután mindent beletettünk a fazékba, felöntjük vörösborral és lassú tűzön 1-2 órát főzzük. A vadhús nem enged magából sok levet, ezért a folyadékot pótolni kell a főzés alatt, nehogy véletlenül leégjen. Ha víz helyett borral pótoljuk, még illatosabb, intenzívebb lesz a végeredmény. A főzési idő természetesen függ attól is, milyen méretűre daraboltuk a húst, fiatal, vagy idősebb volt a vad. A főzési idő alatt a szegfűszeg, kakukkfű és a többi fűszer aromája csak úgy illatozik a fazékból! Ha a hús már megpuhult, hozzáadjuk az áfonyalekvárt, és összeforraljuk vele. A lassú rotyogás elteltével végül meglesz a türelmünk gyümölcse: omlós, illatos, zamatos étel.
Köretként tálalhatunk mellé főtt burgonyát, burgonyafánkot, vagy akár nokedlit. Zsemlegombóccal is igazán vadas az összhatás. Vadhúsboltban kapható zsemlegombóc fagyasztott változatban is, hagyományos receptúra alapján elkészítve, ami egy kényelmes és gyors megoldás a körethez. Ha szeretnénk otthon elkészíteni, a következő recept is segítségünkre lehet:
Zsemlegombóc hozzávalói és elkészítése
Hozzávalók:
6db szikkadt zsemle
3ek. olaj
1dl tej
3db tojás
só
őrölt bors
15 dkg liszt
zsemlemorzsa
A szikkadt zsemléket felkockázzuk. Kis zsiradékon néhány perc alatt serpenyőben vagy a sütőben megpirítjuk.
A tejet a tojásokkal összekeverjük, sóval, borssal ízesítjük, majd beleforgatjuk a már kihűlt zsemlekockákat. Annyi lisztet adunk hozzá, hogy kézzel formálható, jól összeálló gombócokat készíthessünk belőle.
Ízlés szerint apróra vágott petrezselyemzöldet is adhatunk a masszához. A receptet akár szárított gombával is kipróbálhatjuk. Ha a gombócalapunk túl lágy lenne a formázáshoz, zsemlemorzsával javítsunk az állagán.
A zsemlegombócokat forrásban lévő, enyhén sós vízben főzzük ki. Ha feljön a víz tetejére (kb. 2 perc után), megfordítjuk és még 2 percig főzzük. Leszűrjük és vadételünk mellé tálaljuk.
Jó étvágyat!
Szeretsz főzni? Nincs elég munkafelületed az előkészületekhez? Nézz szét késbarát vágódeszkáink között és válaszd ki azt, amelyik a legjobban illik a konyhádba és a kezed ügyébe! Garantáltan szeretni fogod! Ráadásul, ha ezt a gasztrokupont felhasználod, 10% kedvezményt kapsz kiválasztott Woodlion vágódeszkád árából! A kupont a pénztárnál tudod beváltani és csak a raktáron lévő termékekre érvényes 2021. 10. 01-31 között. Használd ki!
Végül egy kis ráadás „csemege” a szarvaspörkölt mellé
A vadakat meglesni kint az erdőben különleges élmény. Kíváncsi vagy miért? Kattints a képre!
Tudtad, hogy Gemenc hazánk egyik legismertebb védett területe, Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdeje, nemzetközi szinten is kiemelkedő természeti érték? A Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. vadászterülete 46,2 ezer hektáron Magyarország déli részén, a Duna két partján, illetve annak közvetlen környezetében fekszik és három, jellegében különböző vadászterületre osztható. A teljes egészében hullámtéri, egyedi hangulatú Gemenc, a vadregényes, ármentett Karapancsa, illetve a síkvidéki, mezőgazdasági területeken és homoki erdőségekben található Hajós-Homoki és Lenes-Karasz. A vadászterület világszerte ismert élőhelye a gímszarvasnak, valamint nagy létszámú vaddisznóállomány is található itt.